Slovenský večer


Letem gastro světem, Slovenská / Pátek, Září 16th, 2016

Halušky s brynzou

Než se dostanu k aktuálním aktivitám a přiznávám, že mezi nimi bývají i delší prodlevy, tak jsem se rozhodl sem umístit první z našich tématických kulinářských večerů z putováním po zemích a ochutnáváním a zkoušením a tak vůbec.

Halušky

 

Je to již nějaký pátek, kdy jsme si s Verčou a Payou řekli, že si musíme něco dobrého uvařit. Myšlenka padla na halušky s brynzou. Společně s tímto se však zrodil nápad, že bychom takhle mohli postupně cestovat kolem naší republiky, postupně se jí vzdalovat a vyzkoušet recepty z celého světa. Vaření nás baví, pití taky🙂, tak proč do toho nejít. Tímto receptem jsme si vlastně splnili Slovensko a pro příští gastronomický výlet jsme si zvolili Maďarsko.

Recept na slovenské halušky s brynzou mě naučila maminka mého skvělého kamaráda Petra Kožára. Bohužel nemohu posloužit přesnými váhovými údaji, protože i na Slovensku mi vše ukazovali od oka.

Na samotné halušky toho nepotřebujeme mnoho:

  • Brambory syrové (1 větší brambora na osobu)
  • Hladká mouka (nejlépe 00)
  • Sůl

Dále budeme potřebovat:

  • Máslo
  • Špek
  • Brynzu (nejlépe nějakou dobrou domácí a pokud bude Májová je to nejlepší)
  • Pažitku (s tou jsem se setkal jen u Kožárovců, ale je to naprosto boží)

Postup na halušky je jednoduchý:

Brambory nastrouháme na struhadle úplně na jemno. Je to ta část struhadla jakoby korunky (ne slzičky). Vznikne tak taková kaše, přidáme sůl, mouku a to vše v takovém poměru, aby vznikla lepkavá a táhnoucí se hmota, která pak půjde dobře protlačit přes síto na halušky. Ve velkém hrnci uvedeme vodu k varu a tam pak přes síto natlačíme halušky. Až všechny vyplavou, máme uvařeno a můžeme je vytáhnout a dát do mísy.

Před tím si na troše másla vyškvaříme na kostičky nakrájený špek. Já jej krájím na kostičky cca 1 cm a po vyškvaření mají pro mě tu oblíbenou velikost. Množství záleží na každém, někdo má rád hodně omaštěné halušky a hodně špeku, někdo méně.

Nejlepší brynza je domácí brynza. Tuto mi přivezl kamarád Peter Kožár z Martina. A jak sám říká, nejchutnější je ta jarní, kdy se ovce pasou na mladé trávě.

Když máme vyškvařeno a uvařeno, tak jen smícháme uvařené a horké halušky s brynzou, vyškvařeným špekem, přelijeme vyškvařeným sádlem a máslem zpod špeku a nasypeme vcelku dost na jemno nakrájené pažitky. Vše důkladně promícháme a pak už se můžeme jen kvalitně „přežrat“, protože to se vážně nedá zastavit.

16.5.2015 bude maďarský večer, tak jsem zvědavý, jak se nám povede hovězí perkelt (marhapörkölt) s noky (nokedli) podle receptu mé maďarské kolegyně z práce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *